ویژگی آبکاری نقره

ویژگی آبکاری نقره

ویژگی آبکاری نقره

از قدیم الایام فلز نقره استرلینگ یا فلز نقره با عیار بالا (92.5 درصد) یکی از زیباترین و جذاب ترین فلرات بوده و هر وسیله ای مانند شمعدان یا قاب آینه و … که با آن ساخته می شد ظاهر و کیفیتی بی نظیر داشت و تقریبا می توان گفت با کیفیت ترین وسیله ها از این فلز گرانبها و زیبا ساخته می شوند . طرفداران این فلز خاص نیز در جهان کم نیستند.

صرف نظر از کیفیت آبکاری فلوت، آبکاری نقره دوام بیشتری نسبت به سایر فلزات دارد. آبکاری نیکل اگر بی کیفیت باشد مثل ورق از روی بدنه بلند می شود درصورتی که نقره چنین نیست.

از ویژگی های دیگر آبکاری با نقره که خیلی مهم دست چسبندگی آن به دست و سرنخوردن آن از دست است. فلوت های کلیدداری که با نیکل یا کروم آبکاری می شوند از دست سر می خوردند که نوازندگی را برای هنرجوی تازه کار سخت میکند ولی اگر همان فلوت با نقره آبکاری شود از دست سر نمی خورد و به دست می چسبد و دست گرفتن ساز را راحت تر میکند.

آبکاری نقره معایبی نیز دارد. مثلا فلز نقره درصورتی که در مجاورت هوای محیط قرار بگیرد تیره رنگ می شود که این از ویژگی های فلز نقره است. حال تصور کنید فلوت کلیددار با فلز نقره آبکاری شود. در اینصورت هر چند ماه یکبار بدلیل تیره شدن و سیاه شدن نیاز پولیش و تمیزکاری دارد که بعضی هنرجویان و نوازندگان اقدام به پولیش کاری و تمیز کردن آن می نمایند ولی بعضی بدلیل عدم توانایی یا مهارت در این کار فلوت کلیددار خود را برای پولیش و براق کردن به سرویس کاران می سپارند.

البته برای جلوگیری از سیاه شدن و تیره شدن فلوت کلیددار آبکاری شده با نقره می توان پش از هر بار تمرین آنرا با دستمال نخی مرطوب تمیز کرد.

بطور کلی توصیه می شود هنرجویان و علاقه مندان به ساز فلوت کلیددار درصورتی که قصد تهیه و خرید این ساز را دارند فلوتی خریداری کنند که با فلز نقره آبکاری شده باشد. فلوت آبکاری شده با نقره پس از پولیش و تمیزکاری بسیار زیبا و براق می شود.