تعمیر آبکاری فلوت کلیددار

تعمیر آبکاری فلوت کلیددار

تعمیر آبکاری فلوت کلیددار

 

نکته حائز اهمیت درباره آبکاری فلوت کلیددار این است که از ویژگی های یک آبکاری خوب ضخامت و استحکام آبکاری است. این امر زمانی مهم می شود که یک هنرجو و نوازنده مدتی طولانی چندین سال از یک فلوت استفاده می کند و پس از چند سال با کمرنگ شدن آبکاری بعضی نقاط از فلوت مواجه می شود و یا آنکه بدلیل قرار گرفتن فلوت در معرض مواد شیمیایی ، آبکاری فلوت آسیب دیده و ظاهر نه چندان خوبی به فلوت می دهد در صورتی که اگر آبکاری ضخیم و با دوام باشد علاوه بر زیبایی در برابر استفاده مداوم چندین ساله و حتی قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مقاوم خواهد بود. در چنین مواقعی معمولا تعمیرکاران و سرویس کاران این ساز اقدام به مرمت آبکاری نمی نمایند. در واقع فلوت کلیددار بعد از تولید در کارخانه بصورت یک دست و یکنواخت و اصولی آبکاری می شوند. همچنین این فلوت ها در کارخانه بعد از تولید بصورت خام در محلول آبکاری قرار میگیرند و بطور یکنواخت مطابق با استانداردی که خود شرکت تولید کننده در نظر دارد آبکاری می شوند. حال با از بین رفتن یک قسمت از آبکاری فلوت نمی توان فلوتی که قبلا توسط کارخانه تولید کننده آبکاری شده را مجددا برای آبکاری قسمت خراب شده آن در محلول قرار داد . مگر آنکه تمام بدنه فلوت سندبلاست شود و اثری از آبکاری قبلی باقی نماند و بعد مجددا آبکاری کرد که معلوم نیست مثل روز اول شود.

آبکاری فلوت نیاز به علم و صنعت پیچیده ای ندارد لکن نمی شود از جواهر سازان و نقره سازان خواست تا فلوت کلیددار را مثل کارخانه تولید کننده آبکاری کنند. درصورتی هم که آبکاری شود ، کیفیت آن همانند کارخانه تولید کننده فلوت نخواهد بود.

ریشه این مسأله را باید در حرفه و تخصص جواهر سازان و تولید کنندان فلوت کلیددار جستجو کرد. اساساً تخصص یک جواهر ساز و  نقره ساز با یک تولید کننده فلوت متفاوت است.

از طرفی باید دید تعمیر و آبکاری یک فلوت کلیددار از نظر مالی مقرون به صرفه است یا نه. برخی از شرکت های تولید کننده فلوت کلیددار اقدام به ساخت فلوت های گران قیمت می نمایند. و از طرفی برخی شرکت های تعمیر و سرویس کاری فلوت وجود دارند که بطور حرفه ای اقدام به تعمیر این سازها می نمایند و در صورتی که آبکاری فلوت خراب شده باشد بعد از سرویس و تعمیر به نحوی اقدام به آبکاری فلوت می کنند که با آبکاری شرکت تولید کننده فلوت تفاوتی نخواهد داشت.