آفست یا این لاین

آفست یا این لاین

آفست یا این لاین

بسیاری از نوازندگان و علاقه مندان به هنر فلوت و نوازندگی فلوت کلیددار تصور میکنند کیفیت صدای فلوت کلیددار با کلید سل خطی بالاتر از فلوت کلیددار با کلید سل آف ست است. این باور غلط در خیلی از نوازندگان فلوت وجود دارد تا جایی که برخی از علاقه مندان به نوازندگی فلوت حاضر هستند برای داشتن فلوت بهتر با کیفیت بالاتر به سراغ فلوت کلیددار با کلید سل خطی بروند و حتی برای أن پول بیشتری پرداخت کنند. غافل از آنکه این دو نوع فلوت از نظر کیفیت صدا هیچ تفاوتی با هم نداشته و فقط محل قرار گیری کلید سل در آنها فرق می کند. بسیاری از انواع و مارک های فلوت کلیددار با کلید سل آف ست وجود دارد که قیمتی به مراتب بیشتر از فلوت کلیددار با کلید سل خطی دارند و هم صدای زیباتری نسبت به آنها دارند. این به علاقه و سلیقه نوازنده برمیگردد که با کدام فلوت بنوازند. برخی از نوازنده های ترجیح میدهند هنگام نواختن انگشتان دست خودر را به هم نزدیک نگه دارند اما برخی دیگر ترجیح میدهند موقع نواختن انگشتان دست خود را کمی باز نگهدارند. برخی دوست دارند هنگام نواختن کف دست خود را از بدنه فلوت فاصله دهند و کف دست خود را به سمت خارج بچرخانند ولی ممکن است بعضی دیگر دوست داشته باشند هنگام نوازندگی کف دست خود را به سمت تنه فلوت بچرخانند در حالی که انگشتان به فلوت نزدیکتر باشند. در این حالت نوازندگان نوع آخر و نوازندگانی که انگشتان کشیده تری نسبت به دیگران دارند باید به سراغ فلوت های کلیددار با کلید سل خطی بروند. همینطور ویژگی خاصی که فلوت های کلیددار با کلید سل آفست دارند راحتی در باز کردن کلید سل و تعمیر و سرویس آن است. در فلوت های کلیددار با کلید سل خطی همه کلیدها در یک راستا و به یکدیگر پیوسته می باشند ولی در فلوت کلیددار با کلید سل آفست کلی سل از بقیه جدا بوده و باز و بسته کردن آن به راحتی انجام میشود.

شاید برایتان جالب باشد بدانید حدود 80 تا 90 درصد فلوت های کلیددار را با کلید سل آف ست می سازند و طرفداران این نوع فلوت بسیار بیشتر از فلوت های کلید سل خطی است.!

کیفیت صدای فلوت نه به کلید سل بلکه به جنس فلوت، آبکاری أن، کیفیت ساخت سرساز و جزییات ساخت بدنه بستگی دارد. بسیاری از فلوت های کلیددار با کیفیت بالا که از جنس نقره کامل با روکش طلا ساخته میشوند بصورت کلید سل آف ست دارند.